Jak dobrać oświetlenie w pomieszczeniu?

Oświetlanie wnętrz jest niezwykle ważne dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Żyjemy w klimacie umiarkowanym, gdzie przez kilka miesięcy w roku możemy cieszyć się światłem naturalnym, a w kolejnych miesiącach potrzebujemy światła sztucznego. Światło jest bodźcem, które człowiek odbiera najmocniej. Pomieszczenia źle oświetlone wpływają na nasze samopoczucie i sprawiają, że czujemy się przygnębieni. Aby przetrwać zimę potrzebujemy prawidłowego oświetlenia naszego domu. Sztuczne światło emitują różnego rodzaju lampy. Wiemy jak ważne jest oświetlanie pomieszczeń dlatego od 1996 roku zajmujemy się produkowaniem lamp i innych elementów oświetleniowych.

FUNKCJE OŚWIETLENIA

Światło jest nieodłącznym elementem projektowania i urządzania wnętrz mieszkalnych. W istotny sposób wpływa na wygląd i użyteczność pomieszczenia. Poprzez światło możemy udekorować nasze wnętrze, ożywić przestrzeń i wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne. Oświetlenie dobieramy zawsze kierując się funkcjonalnością pomieszczenia, uwzględniając potrzeby użytkowników oraz sposób rozmieszczenia pomieszczenia.

RODZAJE OŚWIETLENIA

Światło sztuczne jest substytutem światła naturalnego, jednakże dla prawidłowego oświetlenia pomieszczenia może nie wystarczyć jedna lampa. Istnieje jedna złota zasada dobrego oświetlenia pomieszczenia: w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się co najmniej trzy rodzaje oświetlenia. W ogólnej klasyfikacji oświetlenia wyróżniamy oświetlenie ogólne, inaczej zwane podkładowym, stanowi one tzw. oświetlenie kierunkowe jest tłem dla dwóch pozostałych rodzajów oświetlenia. Jego funkcją jest nadawanie przejrzystości danemu pomieszczeniu i umożliwienie ostrego widzenia. Aby uzyskać takie światło należy stosować lampy emitujące światło rozproszone i równomierne. W tym celu najlepiej skorzystać z lamp sufitowych i żyrandoli.

 

KIERUNKOWE

Jednym z odmian oświetlenia kierunkowego jest oświetlenie miejscowe, które jest dostosowywane do poszczególnych miejsc wnętrza. Dobieramy je kierując się ich funkcjonalnością. W tym celu stosuje się lampy sufitowe umiejscowione nad miejscem, które będziemy oświetlać, np. stołem kuchennym, biurkiem w pokoju dziecięcym, w łazience nad lustrem czy stołem konferencyjnym w Twojej firmie.

DEKORACYJNE

Wyróżniamy również oświetlenie dekoracyjne, którego celem jest wydobywanie z wnętrza atrakcyjnych detali dekoracyjnych. Oświetlenie tego rodzaju nadaje odpowiedni klimat pomieszczeniu. Z pewnością do tego typu oświetlenia zaliczyć można lampy podłogowe.

MIEJSCOWE

W ramach oświetlenia miejscowego wyróżniamy lampy stołowe, lampy podłogowe, lampy LED, kinkiety, plafony i lampy dziecięce. Lampa miejscowa powinna emitować jak najwięcej światła, które dotrze do wszystkich zakamarków pokoju. Dają one dodatkowe światło, które ułatwi nam pracę przy komputerze albo czytanie ulubionej lektury.

 

Nasze lampy idealnie wpasowują się w nowoczesne meble, są idealnym wykończeniem wnętrza i podnoszą standardy pomieszczeń. W swojej ofercie posiadamy lampy do wyposażenia hoteli, restauracji, biur jak i domów. Wybór lampy dostosowujemy do ich indywidualnego wystroju. Produkujemy lampy oświetleniowe: sufitowe, ścienne (kinkiety), podłogowe (stojące), dziecięce i biurkowe (stołowe). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą poprzez odwiedzenie naszego sklepu internetowego.

Jak dobierać oświetlenie w pomieszczeniach domowych?

 

KUCHNIA

Kuchnia jest niemal najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu. Tutaj przygotowujemy posiłki, jemy śniadania, spędzamy wspólnie czas z rodziną. Aby kuchnia była dobrze oświetlona potrzebujemy intensywne ciepłe lub neutralne światło białe o jednolitej barwie. Kuchnia musi być dobrze oświetlona aby umożliwiała pracę gospodyni domu. Nie warto oszczędzać, ponieważ niezbyt dobrze pracuje się w słabym oświetleniu. Najlepszym oświetleniem do kuchni będą lampy z reflektorami kierunkowymi led. Używamy je w miejscach wykonywania podstawowych czynności, gdzie intensywne oświetlenie jest jak najbardziej wskazane.

ŁAZIENKA

W łazience potrzebujemy światła ogólnego, równomiernie oświetlającego całe pomieszczenie. Jako oświetlenie ogólne sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera z kloszem dobrze przepuszczającym światło. Oprócz światła ogólnego możemy również zastosować światło miejscowe np. nad lustrem, czy umywalką. W tym celu najlepiej sprawdzają się plaforny dwu, trzy i cztero-punktowe.

SYPIALNIA

Sypialnia jest dla nas miejscem odpoczynku i relaksu, gdzie chcemy się odprężyć po cięzkim dniu w pracy. Oświetlenie w sypialni powinno być raczej dyskretne, miejscowe. Lampa nocna przy łózku powinna być nieodzwoną częścią tego pomieszczenia. Oświetlenie w sypialni umieszczamy w sąsiedztwie łóżka, nad nim lub po obu jego stronach. Idelanie sprawdzą się lamki z kierunkowym źródłem światła. Wszelkie inne elementy oświetleniowe mogą mieć zastosowanie dekoracyjne.

POKÓJ DZIECIĘCY

Oświetlenie w pokoju dziecięcym nie tylko pełni funkcję istotną dla jego prawidłowego rozwoju wzroku, ale również wpływa na jego samopoczucie. Szczególnie ważne w pokoju dziecięcym jest to aby miało kilka źródeł światła, zarówno światło ogólne, jak i dobrze oświetlone miejsce do nauki. W tym celu możemy zarówno zastosować lampy wiszące lub sufitowe, ścienne, biurkowe i nocne.Pokój dziecka wymaga oświetlenia np. w miejscu do nauki, kąciku do rysowania, lampka w pobliżu łóżka - ułatwi wieczorne zasypianie, czy czytanie na dobranoc. Idealnym rozwiązaniem będzie lampa w pobliżu łóżka - do czytania, najlepiej kinkiet, a także słabe światełko nocne, które zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Do oświetlenia miejsca pracy najbardziej funkcjonalna będzie lampa typu biurowego - z obrotowymi ramieniem i główką. Najlepiej, gdy światło pada na biurko z lewej strony (dla osób leworęcznych z prawej). Wówczas dziecko nie zasłania sobie światła w czasie rysownia czy pisania i zmniejsza się utrudniający pracę kontrast między światłem a cieniem. Warto uwzględnić również w pokoju dziecięcym oświetlenie dekoracyjne, które umili dziecku czas spędzany w tym miejscu.

SALON

Równie ważnym miejscem w naszym domu jest pokój gościnny czy salon. W tym pokoju spędzamy większość swojego czasu, przyjmujemy gości. Służy nam do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, czytania książek, oglądania telewizji oraz do odpoczynku. Lampa sufitowa oświetlenie salonuDlatego też oświetlenie pokoju dziennego powinno być uniwersalne i dostosowane do pełnionych w danym momencie funkcji. Koniecznie trzeba też zapewnić możliwość regulacji ilości światła ogólnego. Dobór oświetlenia w tym pokoju zależy od naszych upodobań. Możemy zastosować kilka źródeł światła. Najlepszym sposobem oświetlania tego typu wnętrz jest połączenie światła pośredniego i bezpośredniego. Taki efekt można uzyskać wykorzystując np. kinkiety świecące do góry lub do góry i na dół oraz lampy sufitowe, które również mogą świecić do góry i na dół lub tylko na dół. Warto jednak pamiętać o ważnej zasadzie aby dobrane oświetlenie było umiarkowane, rozświetlało pomieszczenie a nie raziło. Należy tak dobrać oświetlenie aby pełniło swoją funkcję, ale nie odbijało się np. w ekranie telewizora. Wybór oświetlenia w tym pokoju jest uwarunkowany aranżacją pomieszczenia i naszymi oczekiwaniami.

 

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu w wyborze odpowiedniej lampy do swoich pomieszczeń. Oferujemy doradztwo i pomoc w doborze lampy do kuchni, pokoju gościnnego, łazienki, pokoju dziecięcego, biura, hotelu, restauracji. W swojej ofercie posiadamy ponad trzy tysiące różnych modeli lamp.